ukraiński
Język ukraiński należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Wyodrębnił się z języka staroruskiego w XIV wieku. Dzieli się na trzy grupy dialektalne: dialekty północne, południowo-wschodnie oraz południowo-zachodnie. Posługuje się nim około 47 mln osób. Posiada status języka urzędowego Ukrainy. Występuje także w innych rejonach Europy Wschodniej jako język mniejszości narodowej. Poza Ukrainą największa liczba osób posługuje się nim w Rosji, USA, Kanadzie i w Polsce.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. posługiwanie się językiem ukraińskim w kontaktach domowych zadeklarowało w Polsce 24 539 osób. Największa grupa użytkowników języka ukraińskiego zamieszkuje województwo warmińsko-mazurskie.
Pobierz alfabet
А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З И І Ї Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ь Ю Я
Język ukraiński jest obecny w życiu publicznym- w szkołach, ukraińskim życiu kulturalnym oraz mediach. Od 1956 r. ukazuje się czasopismo mniejszości ukraińskiej „Наше Слово” („Nasze Słowo”), publikowany jest też periodyk dla ukraińskich nauczycieli „Рідна мова” („Ridna mowa”) oraz czasopismo „Над Бугом і Нарвою” („Nad Buhom i Narwoju”). Język ukraiński obecny jest także w publicznej radiofonii i telewizji.