rosyjski
Język rosyjski należy do wschodniej grupy języków słowiańskich. W wieku XIV wyodrębnił się z języka staroruskiego. Wyróżnia się w nim trzy zespoły dialektalne: północny, południowy i pas gwar przejściowych. Alfabetem języka rosyjskiego jest cyrylica.
Język rosyjski pozostaje dziś najpopularniejszym językiem słowiańskim. Jest językiem urzędowym na terenie Rosji, jednym z języków państwowych na Białorusi, w Kazachstanie i Kirgistanie. Ponadto jest językiem urzędowym na Terytorium Autonomicznym Gagauzja (Mołdawia). Rozpowszechniony jest także na terenie byłego ZSRR. Łącznie na świecie posługuje się nim ponad 200 mln osób.
Pobierz alfabet
А Б В Г Д Е Ё Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я
Według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. językiem rosyjskim w domu posługuje się w Polsce niemal 20 tys. osób. Część osób posługujących się językiem rosyjskim używa gwary staroobrzędowców. Obecnie w kraju jest ich około 2 tys. Zamieszkują północno-wschodnią część kraju, przede wszystkim rejony Augustowa, Suwałk, Wodziłek i Wojnowa. Rosyjska gwara staroobrzędowców jest używana przede wszystkim w życiu religijnym1.
Literacki język rosyjski funkcjonuje w Polsce jako wewnętrzny język Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Ukazują się w nim także czasopisma religijne, takie jak: „Cerkownyj Wiestnik” oraz „Prawosławnyj Kalendar”2. W języku rosyjskim ukazuje się także „Russkij Kurier Warszawy” i magazyn „Zdrawstwujtie”. Instytucją, która propaguje w Polsce język i kulturę rosyjską, jest m.in. chór staroobrzędowców „Riabina”3.
1 W. Pisarek, Polszczyzna 2000: Orędzie o stanie języka na przełomie tysiącleci, str. 297
2 Tamże
3 Tamże