czeski -

Języki mniejszościowe oraz język regionalny
naszym wspólnym bogactwem
Języki mniejszości narodowych i etnicznych w życiu społecznym i gospodarczym.

Nawigacja

Obecna strona jest wersją archiwalną. Aktualny Serwis Języków mniejszościowych oraz języka regionalnego, a także Mniejszości Narodowych i Etnicznych dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/mniejszosci-narodowe-i-etniczne

czeski

czeski

Język czeski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Obecnie do zapisu używany jest alfabet łaciński. Język czeski posiada status  języka urzędowego w  Czechach. Na świecie posługuje się nim około 12 mln osób, z  których większość mieszka w  Czechach. Duża liczba użytkowników tego języka mieszka także w  USA, Kanadzie, Niemczech, na Słowacji, we Francji oraz w  Polsce. Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. w  Polsce posługiwanie się językiem czeskim w  kontaktach domowych zadeklarowało 1451 osób.

Pobierz alfabet

А Á B C Č D Ď E É Ě F G H CH I Í J K L M N Й O Ó P Q R Ř S Š T Ť U Ú Ů V W X Y Ý Z Ž

Czesi zamieszkują przede wszystkim okolice Zelowa w powiecie bełchatowskim i  są potomkami uchodźców religijnych, którzy opuścili Czechy w  XVIII wieku.

Kultura i  język czeski są propagowane w  Polsce dzięki Parafii Ewangelicko-Reformowanej w  Zelowie oraz Stowarzyszeniu Czechów w  Polsce. Od 2012 r. w  Zelowie działa Klub Czeski, w  którym zarówno dzieci, jak i  dorośli mają kontakt z  językiem w  literaturze i  filmie.

Zainstaluj wtyczkę Flash, aby zobaczyć odtwarzacz.

Medatdane

Opublikowane przez: JSK Internet
Ostatnia zmiana: 26.06.2015 10.08.2015 JSK Internet
do góry