Czy osoby posługujące się językami mniejszości narodowych i etnicznych oraz językiem regionalnym mają prawo do pisowni swoich imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka ojczystego?
Zgodnie z polskim ustawodawstwem obywatele polscy należący do mniejszości narodowych i etnicznych mają możliwość używania i pisowni swoich imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka ojczystego, w szczególności do ich rejestracji w aktach stanu cywilnego i dokumentach tożsamości.
Zmiany pisowni imion i nazwisk na wersję zgodną z brzmieniem i pisownią języka ojczystego można dokonywać w Urzędach Stanu Cywilnego właściwych dla miejsca zamieszkania. Imiona i nazwiska osób należących do mniejszości zapisane w alfabecie innym niż alfabet łaciński podlegają transliteracji, w taki sposób, aby uwzględnione zostały zasady pisowni języka mniejszości.
Wspomniana transliteracja została przewidziana w stosunku do imion i nazwisk osób należących do mniejszości: białoruskiej, łemkowskiej, ormiańskiej, rosyjskiej, ukraińskiej oraz żydowskiej.