Czy moje dziecko może uczyć się w szkole języka mniejszości lub języka regionalnego?
Naukę języka mniejszości lub języka regionalnego w przedszkolu oraz naukę języka mniejszości lub języka regionalnego i naukę własnej historii i kultury w szkole organizuje odpowiednio dyrektor przedszkola lub szkoły na pisemny wniosek rodziców (prawnych opiekunów) ucznia, składany na zasadzie dobrowolności.
W polskim systemie oświaty zasada wspomagania przez szkołę wychowawczej roli rodziny, przyznaje rodzicom prawo decydowania w sprawie wyboru nauczania umożliwiającego podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej ich dzieci.
Złożony przez rodziców lub opiekunów (a od 16. roku życia - również samego ucznia) wniosek zobowiązuje szkołę do zorganizowania odpowiednich zajęć, natomiast zasada dobrowolności wyboru służy zapobieganiu ingerowania w suwerenne decyzje rodziców w sprawie udziału ich dzieci w zajęciach służących podtrzymywaniu ich tożsamości językowej i kulturowej.
Wniosek, o którym mowa, dotyczy odpowiednio całego okresu, na który dziecko jest przyjmowane do przedszkola, oraz całego okresu nauki ucznia w szkole.
Złożenie wniosku jest równoznaczne z:
- w przypadku nauki języka mniejszości lub języka regionalnego – zaliczeniem tych zajęć do obowiązkowych zajęć edukacyjnych ucznia;
- w przypadku nauki własnej historii i kultury – zaliczeniem tych zajęć do dodatkowych zajęć edukacyjnych ucznia.